Történt valami hétvégén, ami miatt úgy érzem, itt az ideje, hogy én is írjak egy kicsit a szerzői és egyéb jogokról…
Megláttam ugyanis a saját fotómat egy hirdetés mellett, amihez nem adtam engedélyt. A kérdéses fotó egy esküvőn készült, egy szállodai szobában. A hirdetés a szállodáé volt, és a hirdetésre kattintva ráadásul másik fotós reklámja is szerepelt (az már részletkérdés, hogy ez azt sugallja, hogy ez is az ő képe)… Azonnal rákérdeztem, hogy kerül a hirdetésbe a fotó a tudtom nélkül. Ez egyrészt a pár személyiségi jogait sérti, másrészt pedig az én szerzői jogaimat.
Szerencsére néhány levélváltás után tisztázni tudtuk a dolgot a hotellel, és nem visszaélésről van szó, „csak” egy kis félreértésről a jogszabályok/szokások között. Merthogy szokás, hogy a párok odaadják a képeket a helyszínnek, ruhakölcsönzőnek, fodrásznak… De attól még, hogy szokás, jogtalan felhasználás, ami a fotósnak elég sok kellemetlenséget okoz. :(
Mint kiderült, a pár szabad felhasználást engedélyezve adta át a képeket, vagyis a személyiségi jogi kérdés kipipálva. A képhez azonban tartozik szerzői jog is, ami a fotóst illeti. Ha a fotós nem is tud a kép felhasználásáról, akkor jön a probléma…
Szerzői jog
A szerzői jog a fotós képhez fűződő elidegeníthetetlen joga, amit törvény véd. Sajnos manapság rengetegen osztják a képeket és fel sem tüntetik a fotós nevét, pedig ez lenne a minimum (törvényben előírt kötelezettség!) még akkor is, ha a kép felhasználási jogáért fizettek. Ezért próbáljuk vízjellel védeni a képeinket. Vagyis attól, hogy megrendelésre képeket készítek rólad, a képek szerzői joga nálam marad, és rajtam kívül csak te használhatod fel a képeket külön engedély nélkül, magáncélra.
Felhasználási jog
Ha képeket készítek rólad, akkor a képekre felhasználási jogot szerzel. Ez azt jelenti, hogy magáncélra (!) korlátlanul használhatod a képeket, csináltathatsz belőle papírképet, fotókönyvet, bögrét, feltöltheted facebookra, használhatod igazolványképként, stb. Magáncélra! Vagyis a képek szerzői joga nálam marad, és nem adhatod tovább senkinek sem szabad felhasználásra.
Hogy a későbbiekben ne legyenek ilyen félreértéseim/vitáim, kérlek, tartsátok tiszteletben mindenkinek a jogait, és a fotóimat ne adjátok át a helyszínnek/ruhakölcsönzőnek/fodrásznak, stb. Megfelelő feltételekkel (pl. szerző feltüntetése) nagyon szívesen odaadom az érintetteknek, hiszen nekik is referencia, csak nekem szóljanak és tudjak róla. Képzeljétek el például azt, ha én nem tartom tiszteletben a Ti személyiségi jogaitokat és egy rólatok készült fotót eladok egy multinak, és lépten-nyomon látjátok majd magatokat óriásplakátokon, hirdetésekben. Na, ugye… :) Azon túl, hogy kinek van igaza (mert nyilván bepereltek és meg is nyeritek) rettentő kellemetlen mindenkinek…
Szerzői joggal kapcsolatos cikkeket olvashattok Völgyi Attila blogjában, a szerzői jogról szóló törvényt pedig megtaláljátok a jogtárban.